Czy chleb jest zdrowy, czy warto jeść i czy chleb tuczy?

Są to trzy popularne pytania licznej grupy osób. Dziesiątki artykułów w prasie, książkach, magazynach poruszają kwestię chleba, ale nadal krąży wiele mitów na temat pieczywa.

Chleb zjadany jest przez ludzi od wielu tysięcy lat. Wraz z rozwojem cywilizacji chleb zmieniał się tak jak ludzie i ich poziom wiedzy oraz sposób codziennego życia. Skład chleba również ulegał zmianie tak jak zmianie ulegały uprawy, dostępność zbóż i innych roślin. Na początku z roztartych ziaren i wody smażone były chleby na kształt placków. Nie było w nich znanych nam drożdży czy zakwasu. Były to proste wypieki na kształt naszych podpłomyków. Zgodnie z postępem technologicznym prostą mąkę żytnią i pszenna wzbogaciły ziarna, zakwas, drożdże, otręby, zioła, nabiał, olej oraz przeróżne zboża. Pieczywo dobrej jakości w dzisiejszych czasach stało się produktem zdrowym, pożywnym, można je znaleźć przede wszystkim tam gdzie piekarnia nie jest anonimowa, a więc przeciwnie podpisuje się nazwiskiem właścicieli lub nazwą firmy.

Planując listę naszych zakupów starannie dobierajmy nasze produkty zwracając uwagę na jakość i naturalność.

a2Unikajmy produktów na bazie spulchniaczy, emulgatorów i substancji stabilizujących. Modne ostatnio marketowe wypieki na miejscu to zwykle pieczywo głęboko zamrożone na bazie specjalnych spulchniaczy , wyprodukowane często długie tygodnie wcześniej – ma za zadanie ładnie pachnieć, wyglądać, a przede wszystkim być tanie, natomiast walory zdrowotne to plan dalszy. Kierujmy się rozsądnym wyborem czytając wiele artykułów o zdrowym odżywianiu. Skoro mowa o pieczywie to kilka podstawowych cech stwierdzających że warto jeść chleb na zdrowie!!!

Chleb to energia!

  1. Pieczywo jest skarbnicą węglowodanów stanowiących podstawę piramidy żywieniowej. Węglowodany w postaci skrobi pełnią funkcję zapasowe, transportowe i odżywcze w naszym organizmie. Świetnie odżywiają mózg stanowiąc źródło zasilania dla procesów myślowych.
  2. zdrowo

  3. Chleb to zdrowie jelit! Błonnik zawarty w pieczywie wpływa na pozytywną pracę układu pokarmowego w szczególności jelita cienkiego i grubego. Błonnik stanowi naturalny i swoisty żel wyścielający nasze jelita pokarmowe, obniżając poziom cholesterolu i stabilizując stężenie cukru w organizmie. Przyczynia się do powstawania odpowiedniej ilości soków trawiennych w przewodzie pokarmowym, a co za tym idzie wzmacnia cały układ pokarmowy. Pełni ważną rolę w zapobieganiu chorób cywilizacyjnych typu: otyłość, cukrzyca, nowotwory.
  4. Chleb to witaminy i minerały!Jest bogaty w witaminy z grupy B w tym B1, B2, niacyna czy witamina E, niezbędne do prawidłowej przemiany materii w organizmie. Potrafi zaspokoić 30 % dziennego zapotrzebowania na miedz, cynk, żelazo. Chleb Zawiera również magnez ( łagodzi objawy stresu i działa przeciwdepresyjnie).
  5. a2

  6. Chleb zawiera białko, białko jest podstawowym budulcem naszego organizmu. W odniesieniu do chleba ma to duże znaczenie ze względu na zboża, które w składzie zawierają łatwo przyswajalne białko. Spośród nich można wymienić białko owsiane, żytnie, kukurydziane i pszenne. Przeciętnie chleb pozwala zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na białko w od 20 do 35 %.
  7. Ziarna zawarte w chlebie wzbogacają codzienną dietę w kwasy tłuszczowe oraz minerały. Orzechy, otręby, siemię lniane. Nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają dużą rolę w funkcjonowaniu każdego organizmu.
  8. Wzmacnia organizm przyszłych Mam.Chleb ma sporo kwasu foliowego ( wspomaga rozwój płodu ), cynku ( poprawia odpornośc )i żelaza ( zwiększa wydolność organizmu oraz chroni przed anemią ).

Dla potwierdzenia powyższych tez kilka poniższych artykułów na temat pieczywa :

Źródło: zdrowie.wp.pl
Źródło: zdieta.mp.pl
Źródło: fitness.sport.pl